karaibyfalaNiewiele jest miejsc na świecie oferujących tyle piękna i kolorów oraz tak idealnych warunków do żeglugi jak Karaiby.

Karaibskie słońce świeci nieomal nieustannie, około 13 godzin dziennie. Klimat jest utopijny, temperatury dzienne są prawie niezmienne w ciągu całego roku a średnia temperatura wynosi 27°C. Jest tylko kilka stopni różnicy pomiędzy najcieplejszymi i najchłodniejszymi miesiącami w roku. 

W odróżnieniu od Europy można tu żeglować przez cały rok, ale ze względu na nawiedzające rejon huragany sezon czarterów jachtów zaczyna się w listopadzie i kończy w sierpniu. Główna różnica pomiędzy latem i zimą to wielkość opadów. Okres pomiędzy grudniem i czerwcem to pora sucha w której deszcze padają rzadko, w pozostałych miesiącach opady są częste. Przez cały rok wiatry stale jachtów wieją ze wschodniej ćwiartki od NE do SE z siłą 3 – 6 B zapewniając znakomite warunki do żeglowania co w połączeniu z pięknymi i nie zatłoczonymi kotwicowiskami czynią Karaiby żeglarskim Eldorado.

Oferta

karaiby mapa 1Karaiby są bardzo popularnym regionem żeglarskim. W naszej ofercie czarteru na Karaibach dominują katamarany, które bardzo dobrze sprawdzają się  na tym akwenie. Przy stałych wiatrach z ćwiartki NE – SE katamarany bardzo dobrze sobie radża w żegludze miedzy wyspami.

 W naszej propozycji znajdują się:

  • najnowsze modele katamaranów o najwyższym standardzie,
  • katamarany w wieku 3 - 6 lat przeznaczone dla żeglarzy, którzy chcą mieć dobrze wyposażone jachty, ale nie zależy im na nowościach jachtowych na rynku
  • katamarany oferowane dla żeglarzy o mniejszym budżecie, którzy akceptują starsze modele, ale regularnie serwisowane i dobrze utrzymane.

Proponujemy katamarany ze stoczni Nautitech, Lagoon, Fountain Pajot i Catana.  Zobacz informacje o katamaranch
Niewielki udział w ofercie na Karaibach czarteru mają jachty.

Miejscem startu może być Martynika, St. Lucia, Gwadelupa, St. Martin, Tortola, Grenada lub Kuba.

Zobacz Przewodnik po Karaibach - Od Martyniki do Grenady

Dolot

Najbardziej popularnym miejscem dolotu na Karaiby jest Martynika i Santa Lucia, skąd można popłynąć na południe, na Grenadyny i Grenadę lub północ, na Gwadelupę, Dominikę czy Antiguę.  Popularnym miejscem dolotu jest  również St. Martin skąd można pożeglować na Brytyjskie Wyspy Dziewicze. Wizy na te wyspy nie są  wymagane. Ceny przelotów są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca wylotu, sezonu i rodzaju rezerwacji i zaczynają się od ok. 2000 zł z Paryża na Martynikę.

Rezerwacja:

  • po wybraniu jachtu w danym terminie sprawdzamy jego dostępność
  • jeśli jacht jest już wyczarterowany proponujemy inny jacht lub termin
  • po uzgodnieniu jachtu, terminu, ceny, etc. wysyłamy umowę

Wymagane uprawnienia:

  • w rejsach samodzielnych od skippera wymagany jest patent co najmniej jachtowego sternika morskiego.
  • jeden z członków załogi powinien posiadać doświadczenie żeglarskie.

 

Użyteczne informacje o Karaibach

Ciekawa trasa: Martynika - St. Vincent i Grenadyny

Martynika St Vincent i Grenadyny - mapa

W tym regionie znajduje się fantastyczny akwen żeglarski, niezapomniane krajobrazy, wspaniałe miejsca do nurkowania.
Każda wyspa na Antylach posiada swój urok, ale Grenadyny, Grenada i Santa Lucia  zachowały w dużej mierze klimat tradycyjnych Karaibów.

Na Grenadynach można spotkać  jedne z najpiękniejszych kotwicowisk jakie istnieją, otoczonych palmami i białą linią plaż, krystaliczne wody i imponujący system raf koralowych, które czynią ten akwen wyjątkowym miejscem do żeglowania i nurkowania. 32 wyspy leży blisko siebie co zawsze pozwala łatwo trafić na kolejny postój.  

Płynąc na południe z Martyniki koniecznie trzeba stanąć na spektakularnym kotwicowisku Pitons przy dwóch wyrastających z morza górach. Na górzystej, pełnej bujnej roślinności Santa Lucia  przejażdżka krętymi drogami oferuje wspaniałe panoramy wyspy. Dla odmiany warto znaleźć się wśród żeglarskiej braci na Bequia, która lubi się tu zabawić i odwiedzić Mustique, otoczoną koralami i plażami, a na niej sławny Basil's Bar w Britannia Bay.  

 

Na Canouan po wschodniej wyspy  znajdują się osłonięte rafą jedne z najlepszych plaż na Grenadynach. Kolejny postój w Tobago Cays z jej narodowym parkiem morskim i nurkowaniem w osłoniętej Horshoe Reef z fantastycznymi, podwodnymi kolorami oraz postojami w małych zatokach jest czymś koniecznym.
Dobrze jest nie zapomnieć o położonej na uboczu Petit St. Vincent  z pięknymi plażami i nurkowaniem na rafie i dla kontrastu Union Island - kosmopolitycznym miastem z jachtowych centrum południowych Grenadynów. 

Oprócz plaż i nurkowania warto znaleźć nieco czasu na wycieczkę na Grenadę, gdzie spotkamy tropikalny las, wodospady, plantacje wonnych korzeni, stare destylarnie rumu i kolorowe stragany. Charakterystycznym zjawiskiem na wyspach  są "boat boys", którzy na kotwicowiskach  oferują  świeży chleb, piwo czy homary.

Propozycja trasy 13- dniowego rejsu z Martyniki:

1: zaokrętowanie w Le Marin
2: Martynika - Rodney Bay (St.Lucia)
3: Rodney Bay - Admirality Bay/ Bequia
4: Bequia - Moustique  
5: Moustique  - Tobago Cays
6: Tobago Cays - Salt Whistle Bay/Mayreau
7: Mayreau - Union – Palm – Morpion  
8: Union - Cannouan  
9: Cannouan  - Wallilabou Bay/ St. Vincent
10: Wallilabou Bay - Marigot Bay/ St Lucia
11: Marigot Bay - St. Anne /Martynika
12: St. Anne - Le Marin
13: Le Marin Wyokrętowanie

karaibyjachtCiekawą i atrakcyjną trasą jest przelot non stop na Grenadę z Martyniki i potem powrót na północ z wizytą w najciekawszych po drodze miejscach Grenadynów.

Nurkowanie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (BVI)

Na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (BVI) znajduje się ponad 60 miejsc do nurkowania oznaczonych na mapach, część z nich położona jest w ostatnio założonym National Park System. Liczne rafy są dotąd niezbadane, popularne miejsca obejmują pionowe studnie, podwodne szczyty, rafy koralowe, jaskinie i wraki - najbardziej znany z nich to RMS Rhone, który zatonął w 1867. Firmy współpracujące z nami na BVI oferują sprzęt do nurkowania,  instruktorów oraz łodzie i instruktaż.

Boat boys

Zjawiskiem charakterystycznym dla St. Lucia, St. Vincent i Grenadynów są boat boys. Generalnie rzecz biorąc oferują oni najróżniejsze usługi w portach i  na kotwicowiskach. Pochodząc do kotwicowiska lub postoju z bojami na spotkanie wypłynie nam jedna lub więcej łodzi oferujących wskazanie boi lub pomoc przy kotwiczeniu. Na postoju podpłynie do jachtu jedna lub więcej łodzi oferujących naszyjniki, muszelki, owoce, etc. Na brzegu znajdą się chętni do popilnowania pontonu lub do usług przewodnickich do wskazania nam siedziby policji.

Od takich sytuacji nie da się uciec i trzeba zaakceptować istnienie boat boys. Jest to ich sposób na życie i na zdobywanie środków na utrzymanie. Pozytywne strony ich obecności to możliwość otrzymania świeżego chleba, warzyw i owoców, wody, paliwa, odbiór śmieci bez konieczności wychodzenia z jachtu. Z drugiej strony jednak można spotkać się z natarczywością boat boys. Grzeczna stanowczość w odmowie skutkuje w znakomitej większości przypadków. Na Grenadynach boat boys są generalne przyjaźni, z bardziej agresywnymi przypadkami zachowania można spotkać się czasem na St. Lucia i St. Vincent  w takich miejscach jak Petit Byahaut, Barrouallie, Wallilabou Bay, Cumberland Bay czy Chateaubelair.

Zagrożenia medyczne

Na Antylach nie spotyka się generalnie malarii i żółtej febry i z tej strony nie powinniśmy mieć zagrożenia. Nie jest wskazane kąpać się lub nawet moczyć nogi w słodkiej wodzie – rzekach, stawach które mogą być zanieczyszczone z pobliskich osiedli.
Nie należy chodzić boso lub wylegiwać się na plaży po której biegają psy.

Dużo problemów może przysporzyć drzewo Machinell. Jest bardzo popularne na Karaibach, posiada owoce wyglądające jak małe jabłuszka.  Nie wino ich spożywać. Ponadto nie należy pod nimi stać w razie deszczu, a także używać go jako opału podczas ogniska na plaży.

Na Karaibach spotyka się ryby zarażone przez toksynę ciguatera, żerujące najczęściej na rafach. Ryby zjadające tam algi akumulują te toksynę. Zakupione od rybaków powinny być wolne od ciguatera, ale jeżeli łowimy ryby sami powinniśmy wiedzieć dokładnie, które ryby mogą być zakażone.
Uwaga: tuńczyki i dorady nie są zakażone ciguatera. Należy je jednak spożywać po złowieniu lub trzymać niedługo w dobrej lodówce.