alandyJeżeli cenisz sobie bliskość natury i szukasz rejsu wśród tysiąca i jednej wyspy popłyń na Alandy lub w szwedzkie szkiery, gdzie dźwięk i zapach morza spotkasz nie tylko na jachcie, ale i na nagrzanych słońcem, czerwonych, granitowych skałach czy łąkach z kwiatami.

Archipelag Wyspy Alandzkich leży powyżej Sztokholmu i liczy ponad 6500 wysp, o bardzo urozmaiconym charakterze. Przybywają tu spragnieni wrażeń nie tylko żeglarze, ale również wędkarze i rowerzyści, bowiem między majem i sierpniem Alandy są najbardziej słonecznym regionem Skandynawii. 

Stolicą Alandów, autonomicznej, szwedzkiej prowincji Finlandii, jest Mariehamn, jedyne miasto na wyspach, które łączy w sobie urok małego miasteczka z ceremonialnością stolicy i gdzie szerokie ulice sąsiadują z zaułkami w kwiatach. Wizytówką Mariehamn jest czteromasztowy bark Pommern.

mapaalandyNa wschód od Mariehamn leży labirynt wysp o bardzo zróżnicowanym charakterze, pokrytych lasem lub polami uprawnymi, ze spokojnymi zatokami lub wysokich i niedostępnych, ale zawsze można znaleźć wśród nich miejsce na postój z kotwicą rufową i cumą dziobową na wyspie. Widoki z tych wysp są niezapomniane. 

Przemierzając Alandy spotkamy różne rodzaje portów, od typowych marin z kompletem usług do awaryjnych przystani . Wszystkie porty są szczegółowo opisane w przewodnikach po marinach, dołączanych do atlasów nawigacyjnych. 

 

Alandy to nie tylko naturalna sceneria. Na wyspach znajduje się 40 muzeów przypominających o historii archipelagu, średniowieczne kościoły w Jomala i Eckerö z 1280 roku, zamek w Kastelholm przypominający o 500 latach szwedzkiego panowania, zabytkowe wiatraki. Na wyspach trafisz na jarmarki, gdzie można kupić świeże owoce i warzywa, konfitury, czy swojski chleb, pokazy rzemiosła, festyny i widowiska folklorystyczne. 

Bardzo ciekawy i podobny w swoim charakterze do Alandów jest również Archipelag Turku. 
W rejonie Sztokholmu położony jest natomiast "sztokholmski ogród szkierów", bardzo zalesiony i nie mniej urodziwy niż oba archipelagi, z pięknymi jeziorami i kanałami. Koniec rejsu warto uczcić zwiedzaniem pełnego zabytków i  pięknej architektury Sztokholmu 

Ciekawe strony o Alandach

Oferta

maxi 95Proponujemy czarter jachtów z regionu Sztokholmu, Alandów oraz Marstrand/Goteborg na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Ze Sztokholmu na Alandy płynie się około doby, z Gdańska/Gdyni 3 - 4 dni, przy dwóch tygodniach urlopu oszczędność czasu jest wyraźna.  

W naszej ofercie czarteru znajdują się komfortowe jachty znanych klas: Bavaria, Oceanis, Dufour, First z firm SAILMARINE i SWEDE ale także dobrze utrzymane  jednostki określane czasem jako "golden oldies" lub "evergreens" pochodzące od prywatnych właścicieli. 

Są to takie jachty jak Voyage 1250, First 405, Gib'Sea 442, Sun Magic 44, Wasa 410, Omega 36, Maxi 95, Albin Vega, Maxi 777 czy Nordship 808, z renomowanych, szwedzkich i francuskich stoczni. Jachty są ubezpieczone i posiadają niezbędne wyposażenie nawigacyjne,  bezpieczeństwa i kambuzowe. 

Żeglując w chłodniejszych wodach dłużej zachowują dobrą formę niż jachty na Morzu Śródziemnym. Przyczynia się do tego również krótszy czas eksploatacji w sezonie.  Ceny tych jachtów są wyraźnie niższe w porównaniu z jachtami z firm czarterowych. Najbardziej atrakcyjne cenowo są jachty dla 4-6 osób. Nie mają generalnie ciepłej wody, plottera czy rolowanego grota, ale zawsze posiadają sprawne żagle, silnik i wyposażenie nawigacyjne. 

Dojazd

Najwygodniejszy jest dojazd samochodem, promem z Gdańska do Nynäshamn (ok.50 km od Sztokholmu) ale możliwy jest także przejazd autokarem  lub dolot tanimi liniami do  Sztokholmu. 

Rezerwacja:

  • po wybraniu jachtu w danym terminie sprawdzamy jego dostępność
  • jeśli jacht jest już wyczarterowany proponujemy inny jacht lub termin
  • po uzgodnieniu jachtu, terminu, ceny, etc. wysyłamy umowę
  • w ciągu ok. 7 dni należy wpłacić zaliczkę w wysokości 30% ceny w PLN według kursu sprzedaży NBP w dniu wpłaty oraz wysłać kopię umowy
  • drugą ratę w wysokości 70% należy wpłacić na 4 tygodnie przed czarterem jachtu

Wymagane uprawnienia:

  • Co najmniej patent jachtowego sternika morskiego.  
  • Ponadto, przynajmniej jeden z członków załogi powinien posiadać doświadczenie żeglarskie/patent żeglarski.